Preventivni pregledi in zaščitna cepljenja

Preventivni pregled mladih živali

Ker so prvi meseci telesnega razvoja zelo pomembni za živali, je primerna skrb za njihovo zdravje v tem času še posebno pomembna. Ob preventivnem pregledu bomo pregledali dokumente ki spremljajo žival, opravili temeljit klinični pregled in ob tem skušali skrbeti, da je prva izkušnja z veterinarjem čim bolj prijetna. Poleg tega se bomo pogovorili o preventivnih cepljenjih, osnovni skrbi za živali, zdravstveni oskrbi in o drugih temah ali vprašanjih, ki jih imate.
Ureditev lastništva psa: po navodilu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je treba psa, ki se je skotil v Sloveniji, prijaviti najpozneje do dopolnjenega tretjega meseca starosti. Registracija oz. prijava pomeni izdajo potnega lista, vstavitev mikročipa in elektronski vnos podatkov v Centralni register psov. Za vse to poskrbimo na naši kliniki.
V primeru, da je pes ima ali je imel uradnega lastnika in pride do menjave lastništva psa, je treba to urediti v roku sedmih dni. Pri tem je poleg potnega lista psa potrebno priložiti tudi dokazilo o nakupu (npr. pogodba z vzrediteljem) ali izpolnjeno izjavo o spremembi lastništva, ki jo dobite na kliniki oz. si jo prenesete tukaj.

Preventivni pregledi odraslih in starejših živali

Z izboljšanjem standarda življenja, z boljšo prehrano in boljšo veterinarsko oskrbo živijo naši ljubljenčki dlje kot kadarkoli prej. Z daljšo življenjsko dobo pa tako opažamo tudi več težav in bolezni povezanih s staranjem. Mnoge od teh ostajajo prikrite ali jih pripisujemo običajnemu procesu staranja, zato jih pogosto odkrijemo šele, ko je zdravje živali že močno prizadeto. Z zgodnjim odkrivanjem prikritih težav lahko pripomoremo k pravočasnemu reševanju in zdravljenju le-teh ter tako izboljšamo in podaljšamo kvaliteto življenja naših prijateljev.

Na željo lastnika se dogovorimo za preventivni pregled živali ali različne krvne in druge preiskave (npr. test na bolezni, ki se prenašajo z ugrizi klopov). Rezultati nam lahko služijo tudi kot referenčna normalna vrednost, na podlagi katere lahko kasneje hitreje prepoznamo odmike in morebitne težave.


Zaščitna cepljenja

Živali lahko podobno kot ljudi pred določenimi boleznimi zaščitimo s cepivi. Prav cepiva so v veliki meri zaslužna, da se v zadnjem času le izjemoma srečamo s pasjo kugo in parvovirozo, bistveno so pripomogla tudi k manjši pojavnosti nekaterih drugih okužb pri različnih živalskih vrstah. S cepljenjem proti steklini poleg naših živali posredno zaščitimo tudi sebe in druge družinske člane.
S cepivi zaščitimo najprej mlade živali, saj so te zaradi še nerazvitega imunskega sistema bolj izpostavljene različnim boleznim. Za dolgoročno zaščito je nato potrebno cepljenja obnoviti v določenih časovnih intervalih.

PSI

Prvo zaščitno cepljenje pri pasjih mladičih se glede na njihovo izpostavljenost opravi pri 8. tednih starosti. Uporabljamo kombinirano cepivo s katerim psa zaščitimo pred virusom pasje kuge, parvoviroze, nalezljivim hepatitisom, leptospirozo in kužnim kašljem. Pred cepljenjem je je treba poskrbeti za odpravo notranjih zajedalcev. Za dosego optimalne količine obrambnih protiteles je potrebno cepljenje ponoviti čez en mesec, za nadaljnji sistem cepljenj pa se držite navodil veterinarja.

cepljenje DHPPi.JPG
cepljenje L.JPG

Cepljenje proti steklini je v Sloveniji zakonsko obvezno za vse pse starejše od treh mesecev in se ga opravi prva tri leta enkrat letno, nato pa vsako tretje leto.
Več o tem si lahko preberete na spletni strani UVHVVR.


MAČKE

Prvo zaščitno cepljenje se pri mačjih mladičih opravi v starosti devetih tednov. Za mačke, ki živijo v hiši ali stanovanju in ne prihajajo v direkten stik z zunanjimi mački, upobljamo kombinirano cepivo proti virusu mačje kuge in herpes ter calici virusu (mačja gripa). Za mačke, ki bodo v neposrednem stiku z drugimi zunanjimi mačkami pa priporočamo ob tem še cepljenje proti virusu mačje levkoze. Pred prvim cepljenjem je treba obvezno poskrbeti za odpravo notranjih zajedalcev.
Mačke, ki živijo na gozdnem robu se lahko zaščiti s cepivom proti steklini.
​Če nameravate z mačko na potovanje v sosednje države je poleg potnega lista in mikročipa potrebno tudi cepljenje proti steklini.
Več o tem si lahko preberete tukaj.

cepljenje M RCP.JPG
cepljenje M Levkoza.JPG
cepljenje M steklina.JPG



BELI DIHURJI

V tujini se pri dihurjih priporoča cepljenje proti pasji kugi, saj je okužba s tem virusom smrtna. Pri nas zaradi redkega pojava omenjene bolezni in navadno le redkega stika dihurjev z drugimi dihurji ali psi, vakcinacija navadno ni nujno potrebna. Ob večji izpostavljenosti živali lahko cepljenje opravimo na naši kliniki.
​Za potovanje z belim dihurjem v sosednje države je poleg potnega lista in mikročipa potrebno cepljenje proti steklini.
Več o tem najdete tukaj.